Město Harkány

Lečebné lázně Harkány jsou jedny z nejvyhledávanejších termálních lázní v Maďarsku. Město Harkány leží v jihozápadním cípu země, před větry chráněném pohořím Villány. Klimatické podmínky jsou téměř mediteranní. Průměná roční teplota je 10,9°C, průměrné roční sážky 707 mm a sluneční hodiny dosahují ročně počtu 1970. Harkány jsou přímo vedle řeky Drávy, která zde tvoří hranici s Chorvatskem. Vzdálenost od Pécse je 27 km a od Budapešti 242 km.

Celosvětově uznávané lečebné lázně v městě Harkány byly objeveny v r. 1823. Lečebná voda zde vyvěrá o teplotě 62°C a jako jediná na světě obsahuje síru rozpuštěnou ve formě plynu. Objevení léčivých účinků termální vody se vztahuje k jistému nádeníkovi jménem Jánoš Pogány, rodákovi ze sousední obce Gyűd, který se při kopání odvodňovacího kanálu po celé dny brodil po kolena v bahenní vodě a přitom s překvapením zjistil, že se mu postupně zmírňuje bolest v nohou, až se svého neduhu úplně zbavil. Termální sirné prameny jsou tak bohaté na účinné látky jako by byly přímo přírodou určené pro humánní léčbu. Podle obsahu rozpuštěných minerálů je tato voda bohatá na síru, značné množství fluoru a kyseliny metakřemičité. Pokusy bylo dokázáno, že se síra v plynné formě 150 krát rychleji vstřebává do lidského organismu, čímž se zrychluje látková výměna uvnitř tkáně. Město Harkány vděčí za svůj rozvoj především lečivým účinkům termálních pramenů.

Kromě léčby formou koupání nabízí harkánské lázně a okolí celoročně různé programy k zpříjemnění pobytu. Nekolik programů: v únoru jsou to dny loučení se zimou tzv. VYHÁNĚNÍ ČERTŮ, v letní sezoně pak LÁZEŇSKÝ FESTIVAL, a koncem léta slavnosti VINOBRANÍ, poskytující nevšední podívanou a nové zážitky. Pobyt lze doplnit atraktivními výlety do půvabného okolí, například na hrad Siklos, poutní místo Mariagyüd s barokním kostelem, historické město Pécs (Pětikostelí), vinařská oblast Villány.
Lázně Harkány

V nádherném parku lázní o rozloze 13 ha jsou rekreantům k dispozici tři bazény na koupání, dva termální bazény, plavecký bazén s vodní hladinou jako zrcadlo a bazén pro děti. V dětském bazénu o hluboce 70 cm s křištálově čistou vodou si Vaše děti užijou spoutu zábavy. Každý člen rodiny zde najde vhodnou zábavu.

Třípatrové, zastřešené, zrekonstruované léčebné lázně s vodní plochou o velikosti 2098 m čtverečních lečivé vody slouží najednou 2500 návštěvníkům. Samostatné bazény s léčivou vodou jsou přistupné od 9 do 18 hod. Celý den si užíváte v klidu v sedě, v teplých minerálních lečebních vodách s různou teplotou podle přání. Po celém obvodu všech bazénů je zabudováno posezení, které Vám dopřává komfort relaxace. Denně v 11 hod. a 15:20 hod. pak očekávejte v bazénu fyzioterapeuta, který do rytmu hudby předcvičuje a všechni ve vodě cvičí podle něj.

V druhém patře lečebných lázní jsou umístěny bazény jacuzzi, vodní masáž, finské sauny a parní komory. V lečebných a termálních lázních celoročně nabízíme návštěvníkům široké spektrum služeb. V lázních však nepůsobí blahodárně pouze spontánní účinek lečivé vody, hostům jsou k dispozici služby našich odborných lékařů revmatologů, moderní léčebná zařízení a účinné léčebné kúry. Přítomnost stopových prvků dále stupňuje blahodárný účinek.

Lečebnou kúrou se dosahuje velmi dobrých výsledků jak v prevenci, tak v léčení: např. zánětů kloubů, strnutí kloubů po chronických zánětech, rehabilitace po úrazech, dna, ischias, strnutí svalů, gynekologické záněty a další problémy léčení lupénky, dále určité druhy neplodnosti a prevence poruch lymfatického oběhu. Voda se dá i pít, což slouží při chronických zánětěch nosohrtanu, zánětu mandlí a také v případech nemocí žlučníku a jater.
Novinky
Léčivá voda

O siřitých minerálech a léčivých pramenech můžeme mluvit v případě, když jejich obsah síry přesahuje 1 miligram na litr. A to nezávisle v jaké formě je sloučenina síry přítomna. Síra se musí dobře vstřebávat pokožkou, žaludkem, střevy a také plícemi. Proto musí být síra přítomna v iontech sirovodíku (HS-), v některých případech jako tiosíran (S2O32-), bez sirovodíku anebo v podobě jiných polysulfidových nebo sulfidových iontech.


legenda

Síra v sulfidových iontech se kvůli vysoké hodnotě iontu (SO42-) těžce vstřebává, navíc ani po vstřebání nevykazuje výše zmiňované léčivé účinky. Nicméně sulfidové léčivé vody mají i další přednost. Sulfidové ionty se totiž v žaludku a střevním systému částečně mění na sirovodík, dobře vstřebatelnou sloučeninu síry, a proto jsou tak cenné. Mezi siřitými léčivými prameny je potřeba vyzdvihnout ten z Harkányu, který na světě ojediněle obsahuje z biologického hlediska vysoce aktivní a dobře vstřebatelný uhlík síry.

V Maďarsku jsou mezi zkoumanými a používanými barevnými vodami výjimečné lázně v Hárkány kvůli vysokému obsahu síry. Při hodnocení siřitých léčivých pramenů je důležité taky, jak již bylo zmiňováno, jaké jiné minerální soli obsahují a v jaké míře jsou přítomné.

Při lázeňských a pitných kúrách se i tyto dostávají do organizmu a v závislosti na své povaze působí blahodárně. Stabilizují a napravují funkce organizmu a jeho všeobecný stav. Ale často kromě blahodárného působení síry tyto minerální vody prokazují další léčivé respektive preventivní účinky.

Fyzioterapeutické možnosti:

Sirná lázeň, sirná lázeň ve vaně, závěsná lázeň, bahenní zábal, CO2 lázeň, bloková lázeň, masáž pod vodou, masáž, cvičení ve vodě, nápravný tělocvik, sauna, galvanická lázeň, iontophoresis, ultrazvuková terapie, terapie selektivním iritačním proudem, diadynamická terapie, mikrovlny, solarium, tensní a interferenční terapie.

Kontraindikace :

Těhotenství, akutní a chronické nakažlivé nemoci, zhoubné nádory, vážné poruchy srdce a krevního oběhu, onemocnení koronárních tepen, srdeční infarkt, velmi vysoký krevní tlak, trombóza vnitřních žil, opakovaná apoplexie, vážná arytmie, pace-maker, epilepsie, poruchy duševního stavu, nakažlivé kožní choroby, otevřené vředy na dolních končetinách.
Legenda o objevu léčivých vod v Harkánech

legenda

Když se zadíváte na jižní svah hory i vísky Nagyharsány, povšimnete si zvláštních brázd, které se táhnou po celém svahu, ba co víc, na hřebeni hory lze rozeznat obrysy kohouta, kozla a kocoura.

A tady začíná legenda o vytrysknutí horkých léčivých pramenů.

"A pod tou horou žila panímáma s dcerkou jménem Harka, co byla tak krásná, že ji široko daleko nebylo rovno. Okouzlila ta dcerečka i čerta, co se celé noci potulovat kolem jejich stavení a sladkými slovy dcerku vábil, hory doly sliboval.

I nabídla mu panímáma, co notně pojedla vtipnou kaši, má-li na dcerku takový zálusk, že mu ji pod jednou podmínku dá. Dokáže-li, než ráno kohout zakokrhá, zorat haršáňskou horu. Čert se hned pustil do práce, do zlatého pluhu zapřáhl kohouta, kozla a kocoura.

Kouká panímáma škvírou z půdy jak se čertovi daří a sotva svým očím věří. Věru, jde mu to jako by másla ukrajoval. Už má zoranou půlku hory, činí se a nezná oddechu. Půjde-li to takhle dál, do rána by sázku vyhrál.

I vzala panímáma rozum do hrsti, šupla do kurníku a zplna hrdla zakokrhala. Nato se přidali i ostatní kohouti z vesnice, ba i zapřáhnutý kohout se ozval. Když čert slyšel to kuropění, rozzuřil se, dupal, skákal a zlostí si chlupy na hlavě rval.

A co bylo dál? Jak kohout, tak kozel i kocour v tu chvíli zkameněli, na hřebeni hory navždy zůstali. A čert vida že prohrál dál nečekal a jedním skokem se do země, vlastně do pekla propadl. Zůstala po něm v zemi díra, odkud od té doby prýští horká sirná vody..."

Motiv tryskajících pramenů a čerta, který se způsobil je pro harkány chrakteriskický.

Najdete jej ve znaku městečky, ve znaku termálních lázní a dokonce čerty najdete i před radnicí. Tam tvoří zdobné sloupky nesoucí řetěz.
Lázeňské nemocnice- Harkány

legenda

Nemocnice specializovaná na léčbu revmatických potíží přijímá i těžší formou nemoci pacienty. Harkánská lázeňská nemocnice má 195 lůžek, včetně akutních revmatologických a rehabilitačních lůžek.
Jejímu charakteru odpovídají následující diagnostická oddělení: rentgen, ultrazvuková diagnostika a chemická laboratoř. Pro hospitalizované i ambulanční pacienty jsou po odborné lékařské prohlídce sestavovány individuální léčebné kúry. Zahraniční pacienti jsou umístěni v dvoulůžkových pokojích vybavených koupelnou. V těchto pokojích může být na přání umístněn pouze jeden pacient. V každém pokoji je televize se satelitním programem a lednička.
legenda
V harkánské lázeňské nemocnici se úspěšně léčí choroby pohybových ústrojí revmatického charakteru /chronická polyarthritida (rheumatoid arthritis), spondylitis ankylopoetica (Bechtěrevova choroba), lupénka (psoriasis), dna (Arthritis urica)/, degenerativní kloubová onemocnění, discopathie krční a bederní oblasti, osteoporosa a její následky, periarthritis, fibrositis, myalgie, bursitis, neuralgie, rehabilitace zlomenin kostí a páteře, sudeck dystrophie, syndromy rukou a ramen.
legenda
V nemocnice u novém bazénu se léčí lupénka spolu s často doprovázejícími kloubními změnami, přičemž úspěšnost této léčby je stupňována použitím fototerapie a medikální léčby. Na tomto úseku se dá očekávat velký zájem domácích i zahraničních pacientů, úspěšnost léčby konkuruje výsledkům dosažených při léčbě u Mrtvého moře se značným cenovým rozdílem!
legenda
Kromě toho se zde provádí léčba zánětlivých kloubových onemocnění a autoimunních chorob. I nadále projevují velký zájem o zdejší léčbu bývalí horníci, trpící kloubovými chorobami zapříčiněnými prací v dolech.
Více fotografií
Videí
Ubytování

Hledat +
25

Hotel Dráva ****

Cena za osobu:
35 €/noc
(945 Kč/noc)

Maximum osob: 180 osob
Vzdálenost lázní: 50 m

 Detail cíle
1

Hotel Thermal ****

Cena za osobu:
46 €/noc
(1242 Kč/noc)

Maximum osob: 262 osob
Vzdálenost lázní: 700 m

 Detail cíle
2

Hotel Xavin****

Cena za osobu:
29 €/noc
(783 Kč/noc)

Tip
Maximum osob: 70 osob
Vzdálenost lázní: 150 m

 Detail cíle
3

Hotel Baranya***+

Cena za osobu:
24.5 €/noc
(661.5 Kč/noc)

Maximum osob: 262 osob
Vzdálenost lázní: 10 m

 Detail cíle
4

Hotel Lídia ***

Cena za osobu:
27 €/noc
(729 Kč/noc)

Maximum osob: 70 osob
Vzdálenost lázní: 220 m

 Detail cíle
6

Mediterrán Apartman Penzion

Cena za osobu:
16 €/noc
(432 Kč/noc)

Tip
Lastminute
Maximum osob: 24 osob
Vzdálenost lázní: 50 m

 Detail cíle
21

Nadstandardní Vilky

Cena za osobu:
14 €/noc
(378 Kč/noc)

Tip
Maximum osob: 100 osob
Vzdálenost lázní: 200 m

 Detail cíle
20

Luxusní apartmany

Cena za osobu:
14.8 €/noc
(399.6 Kč/noc)

Tip
Lastminute
Maximum osob: 150 osob
Vzdálenost lázní: 150 m

 Detail cíle
19

Apartmánový dům- Lanka, Angelika, Hóvirág, Olimpia, Zengő, Erkel

Cena za osobu:
13.1 €/noc
(353.7 Kč/noc)

Maximum osob: 300 osob
Vzdálenost lázní: 150 m

 Detail cíle